OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 37 - Oblodzenie, Przymrozki X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

XVII Mistrzostwa

W dniu 25 sierpnia 2018 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowy „Chańcza” k/ Rakowa po raz siedemnasty odbyły się na zalewie w Chańczy Otwarte Mistrzostwa Grup Reagowania kryzysowego na Wodzie

Organizacja Mistrzostw na trwale wpisała się w kalendarz sportów wodnych, których tradycją jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego ratowania życia ludzkiego.

Ważnym zadaniem Mistrzostw jest również wymiana doświadczeń, a także popularyzacja ratownictwa wodnego oraz ochrony ludności przed skutkami powodzi i innych zagrożeń.

Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 2002 roku, wówczas udział w nich wzięło 16 drużyn, co roku ta liczba stale wzrasta. W tym roku swój udział zgłosiło 55 drużyn, a rywalizację ukończyło 47 zespołów. W większości były to drużyny reprezentujące Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną. Były również drużyny  reprezentujące Policję oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Startował także zespół  męski i kobiecy z Regionalnego WOPR w Zamościu.

Zawodnicy musieli zmierzyć się w sześciu konkurencjach. Były to: wyścig na  łodziach motorowych - płaskodennych, wyścig drużynowy na łodziach motorowych - szybkich, wiosłowanie łodzią, wyścig drużynowy na pontonie z pagajami. Oprócz konkurencji, które były rozgrywane na wodzie przeprowadzona została reanimacja na fantomie oraz rzut rzutką rękawową.

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym i jeszcze rok wcześniej najlepsza okazał się być drużyna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 z Komedy Miejskiej PSP w Kielcach. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna JRG numer 3 z kieleckiej komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, a na trzecim JRG z Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie. Kolejne miejsca zajęły drużyny z JRG numer 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz WOPR Śladków Mały oraz szóste miejsce zajęła drużyna OSP Wola Jachowa.

Wśród drużyny kobiecych najwyżej uplasowała się drużyna Regionalne WOPR w Zamościu.

Dla najlepszych drużyn oraz najstarszego zawodnika reprezentującego drużynę OSP w Krzcinie i najmłodszego zawodnika ze Świętokrzyskiego WOPR Junior organizatorzy ufundowali puchary i nagrody - sprzęt  ratowniczy.

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego przy współudziale Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zarządem Stowarzyszenia Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem  Polskiego Czerwonego Krzyża.