OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 38 - Przymrozki, Oblodzenie X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

XVI Mistrzostwa

W dniu 26 sierpnia 2017 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „CHAŃCZA” k/ Rakowa odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

Nie powtórzył się ubiegłoroczny, scenariusz pogodowy. Tegoroczna edycja mistrzostw dała się we znaki uczestnikom. Momentami wiał silny i porywisty wiatr oraz padał obwity deszcz. Szesnasta z kolei edycja Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie została zorganizowana przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Wojewódzki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach, Świętokrzyski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. W zabezpieczeniu ratowniczym mistrzostw uczestniczyło Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W sobotę od godziny 9 na zalewie Chańcza drużyny reprezentujące głównie: Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Policję - stanęły do rywalizacji o miano najlepszej na tegorocznych mistrzostwach. Wśród startujących zawodników były drużyny kobiece oraz drużyny mieszane. W zawodach uczestniczyło ponad 200 zawodników. Oprócz jednostek z terenu województwa w zawodach wzięła udział drużyna „Rejonowe WOPR w Zamościu.

Po powodziach które wystąpiły na terenie województwa świętokrzyskiego organizacja mistrzostw jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć, których celem jest sprawdzenie umiejętności ratowników, wymiana doświadczeń z zakresu ratownictwa wodnego oraz popularyzacja  ratownictwa i  ochrony ludności. W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn. W kolejnych latach liczba zdecydowanie się powiększała do ponad 50-60 drużyn 4 – osobowych.

Na tegoroczną XVI edycję mistrzostw zgłosiło się 60 drużyn. Zawody ukończyły 53 drużyn. Zwycięstwo w szesnastej edycji  mistrzostw obroniła drużyna JRG PSP Nr 1 z Kielc. Ekipa z Jednowski Ratowniczo Gaśniczej NR 1 w Kielcach tryumfowała na Chańczy również przed rokiem. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach a na trzecim miejscu drużyna z Komendy Powiatowej PSP z Opatowa. Najstarszy, czynny uczestnik zawodów miał 53 z OSP Imielno, a najmłodsza zawodnczka 15 lat z WOPR Zamość.

Ratownicy wzięli udział w zawodach, których praktycznymi elementami był:

1. wyścig równoległy na łodziach motorowych,
  2. wyścig drużynowy na łodziach motorowych,
  3. wiosłowanie łodzią na dystansie 100m,
  4. wyścig drużynowy na  pontonie z pagajami.

Oprócz konkurencji, które były rozgrywane na wodzie przeprowadzona została reanimacja na fantomie oraz rzut rzutką rękawową.

Puchary i dyplomy otrzymały drużyny które zajęły pierwsze sześć miejsc oraz najstarszy i najmłodszy zawodnik. Dla najlepszych drużyn, które zajęły pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji ogólnej oraz dla drużyn kobiecych (mieszanych), a także dla najstarszego i najmłodszego zawodnika Wojewoda Świętokrzyski ufundowała nagrody rzeczowe: pas ratowniczy, boje ratunkową, rzutkę rękawową. Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej ufundował puchar dla najlepszej drużyny PSP oraz OSP. Sędzia Główny Mistrzostw Pan Anastazy Stępin –Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach otrzymał od Wojewody Świętokrzyskiego podziękowanie za szczególne zaangażowanie w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa osób kąpiących się i wypoczywających nad wodą oraz za współpracę podczas organizacji Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

Na zakończenie mistrzostw organizatorzy zaprosili uczestników na kolejną edycję w 2018 roku.