OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 77 - Burze X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

XXI Mistrzostwa

XXI Mistrzostwa

W dniu 26 sierpnia 2023 r. nad Zalewem w Chańczy k/ Rakowa organizowana jest XXI edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie

W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn. W kolejnych latach liczba drużyn zdecydowanie się zwiększała do ponad 50 drużyn 4 – osobowych. W 2022 r. zgłosiło się 59 drużyn, a skwalifikowanych zostało 57 zespołów. W zawodach uczestniczyli reprezentanci Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tym roku mistrzostwa rozpoczną się uroczystym otwarciem o godzinie 9:00 oraz omówieniem warunków bezpieczeństwa podczas poszczególnych konkurencji. Następnie ratownicy wezmą udział w zawodach, których praktycznymi elementami będą:

  1. wyścig równoległy na łodziach,
  2. wyścig drużynowy na łodzi motorowej,
  3. wiosłowanie łodzią na dystansie 100 m,
  4. wyścig na pontonie z pagajami,
  5. reanimacja na fantomie,
  6. rzut rzutką rękawową do celu.

Planowane uroczyste zakończenie mistrzostw oraz wręczenie pucharów i nagród ok. godz. 16 – tej.

Organizacja Mistrzostw na trwale wpisała się w kalendarz sportów wodnych, których tradycją jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego ratowania życia ludzkiego.

Ważnym zadaniem Mistrzostw jest również wymiana doświadczeń, a także popularyzacja ratownictwa wodnego oraz ochrony ludności przed skutkami powodzi i innymi zagrożeniami wśród społeczeństwa województwa świętokrzyskiego, która jest jednym z elementów  w tworzeniu systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zarządem Stowarzyszenia Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaprasza nad zalew Chańcza zarówno zawodników, jak i obserwatorów.

 

Pliki do pobrania