Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

XX Mistrzostwa

Wodne zmagania ratowników

Pięćdziesiąt siedem drużyn rywalizowało podczas XX Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie, które tradycyjnie zorganizowano nad zalewem w Chańczy. Nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom wojewoda Zbigniew Koniusz.

Zwycięzcą tegorocznych zawodów został zespół ratowników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju. Drugą lokatę zajęła drużyna strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach, a trzecią  - reprezentanci Komendy Powiatowej PSP w Pińczowie. Na kolejnych, punktowanych miejscach znaleźli się przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimontowie, JRG w Końskich oraz OSP w Brzeziu. W rywalizacji brały udział drużyny z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zawodnicy sprawdzali swe umiejętności m.in. podczas wyścigów na łodziach motorowych, wiosłowania łodzią, wyścigu drużynowego na pontonie z pagajami czy rzucie rzutką rękawową do celu.

Organizacja mistrzostw to stały już element kalendarza sportów wodnych w naszym regionie, których celem jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego ratowania życia ludzkiego. Ważnym zadaniem zawodów jest również wymiana doświadczeń, a także popularyzacja ratownictwa wodnego oraz ochrony ludności przed skutkami powodzi i innymi zagrożeniami.

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zarządem Stowarzyszenia Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.