OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 44 - Silny wiatr X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

XII MISTRZOSTWA

MISTRZOSTWA GRUP SZYBKIEGO REAGOWANIA „CHAŃCZA 2013”

W dniu 31 sierpnia 2013 r. na zbiorniku wodnym Chańcza koło Rakowa odbyła się XII edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn 4-osobowych.
W kolejnych latach liczba zdecydowanie się powiększała z 36, 42, 49, 51, 54, 53, 56, 41, 53, 55. W 2013 r. w zawodach wystartowało 61 drużyn: 19 - Państwowej Straży Pożarnej, 31 - Ochotniczych Straży Pożarnych, 10 - Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, 1 – Policji. Zawody ukończyło 60 drużyn.

Najstarszy zawodnik XII edycji mistrzostw miał 64 lata i reprezentował drużynę OSP Tursko Małe, najmłodszy 13 letni zawodnik startował w zespole „Kalmar” Starachowice. W zawodach udział brały również drużyny żeńskie z OSP: Wielka Wieś, Śladków Mały, Chroberz. Oprócz jednostek z terenu województwa świętokrzyskiego w mistrzostwach  udział wzięła drużyna OSP ze Stalowej Woli z  województwa podkarpackiego.

Zawody przebiegały w koleżeńskiej atmosferze między rywalizującymi drużynami.
W sumie wystąpiło ponad 235 ratowników. Na zakończenie zawodów swoje umiejętności w rozpoznawaniu zagrożeń z powietrza zaprezentowali motolotniarze z Aeroklubu Kieleckiego.

Podczas mistrzostw  rozegranych zostało sześć konkurencji. Wśród nich wyścig równoległy na łodziach motorowych, wyścig drużynowy na łodziach motorowych (łodziach szybkich), wiosłowanie łodzią, wyścig drużynowy na pontonie z pagajami (krótkie wiosła), reanimacja na fantomie oraz rzut rzutką rękawową do celu.

W dwunastej edycji mistrzostw pierwsze miejsce zajęła drużyna WOPR Starachowice Drużyna I. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna OSP w Brzeziu, trzecie  miejsce zajęła drużyna OSP w Kowali. Na kolejnych miejscach uplasowały się Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Busko-Zdrój NR 2, OSP Wola Jachowa I, Komenda Powiatowa PSP Pińczów I. Najlepszą drużyną żeńską okazała się drużyna OSP Chroberz.

Dla drużyn które zajęły pierwsze sześć miejsc oraz dla najstarszego i najmłodszego zawodnika Wojewoda Świętokrzyski - Pani Bożentyna Pałka – Koruba ufundowała puchary.  Świętokrzyski Komendant Wojewódzki ufundował puchar dla najlepszej drużyny PSP oraz  OSP. Prezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR  -  Pan Wacław Mozer ufundował puchary dla najlepszej drużyny WOPR, najlepszej drużyny żeńskiej, drużyny ze Stalowej Woli, dla gminy Połaniec za największą ilość drużyn startujących oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach za udział strażaków PSP i pomoc w organizacji  mistrzostw.

Po powodziach w latach 1997 i 2001 oraz 2010 organizacja mistrzostw jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć, których celem jest sprawdzenie umiejętności ratowników oraz popularyzacja  ratownictwa i ochrony ludności. To również doskonały sposób na wymianę doświadczeń oraz  podniesienie poziomu wyszkolenia ratowników.

Mistrzostwa są co roku organizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy ze Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim PSP, Zarządem Wojewódzkim WOPR, Świętokrzyskim Oddziałem Okręgowym PCK. Koordynatorem mistrzostw jest Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW w Kielcach.