OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 49 - Przymrozki, Oblodzenie X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Aktualności

XIV Mistrzostw

W dniu 29 sierpnia 2015 r. o godz. 10 na terenie Ośrodka Wypoczynkowy „CHAŃCZA” k/Rakowa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach XIV Otwarte Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie - CHAŃCZA – 2015.

Po powodziach które wystąpiły na terenie województwa świętokrzyskiego. organizacja mistrzostw jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć, których celem jest sprawdzenie umiejętności ratowników i  wymiana doświadczeń oraz   popularyzacja  ratownictwa i  ochrony ludności.

W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn 4 - osobowych. W kolejnych latach liczba zdecydowanie się powiększała.

W roku 2014 r. wystartowało w zawodach 55 drużyn, głównie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Startowały również drużyny reprezentujące Policję, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Wśród startujących zawodników były 3 drużyny kobiece z OSP Chroberz, OSP Śladków Mały, OSP Wielka Wieś oraz 1 drużyna z poza województwa świętokrzyskiego z OSP Stalowa Wola.

W zawodach uczestniczyło ponad 200 ratowników - mistrzostwa  ukończyły 53 drużyny. Pierwsze miejsce zajęła drużyna  z Komedy Powiatowej PSP - Pińczów I. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna OSP z Kowali, trzecie  miejsce zajęła Starachowicka Grupa Ratownictwa Wodnego. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Jędrzejów, KP PSP Opatów, JRG Nr 3 w Kielcach. Najlepszą drużyną żeńską okazała się drużyna z OSP Śladków Mały.

W tym roku mistrzostwa rozpoczną się uroczystym otwarciem oraz omówieniem warunków bezpieczeństwa podczas poszczególnych konkurencji. Następnie ratownicy wezmą udział w zawodach, których praktycznymi elementami będzie:

1. wyścig równoległy na łodziach motorowych
  2. wyścig drużynowy na łodziach motorowych
  3. wiosłowanie łodzią na dystansie 100m
  4. wyścig drużynowy na  pontonie z pagajami

Oprócz konkurencji, które będą rozgrywane na wodzie prowadzona będzie reanimacja na fantomie i rzut rzutką rękawową.

Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 57 drużyn: 32 drużyn z OSP, 20 drużyn z PSP, 4 drużyny ratownictwa wodnego, 1 drużyna Policji, w  tym dwie drużyny żeńskie i 2 mieszane.

Wojewoda Świętokrzyski ufundowała puchary dla najlepszych drużyn oraz dla najmłodszego i najstarszego zawodnika.

Dla wszystkich uczestników organizatorzy zabezpieczyli obiad polowy – grochówkę.