OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 51 - Burze, Przymrozki, Oblodzenie X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Aktualności

Zmagania ratowników na wodzie

Po raz ósmy w ostatnią sobotę sierpnia 2009 r. zostały przeprowadzone na zalewie w Chańczy koło Rakowa Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Zawodnicy zmagali się między sobą i z deszczem.

Po raz ósmy w ostatnią sobotę sierpnia 2009 r. zostały przeprowadzone na zalewie w Chańczy koło Rakowa Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. Zawodnicy zmagali się między sobą i z deszczem.

Ważnym przedsięwzięciem po powodziach w latach 1997 i 2001 r. było przystąpienie do organizowania mistrzostw województwa Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. W pierwszych zawodach 2002 roku wzięło udział 16 drużyn 4-osobowych. W kolejnych latach liczba zdecydowanie się powiększała z 36, 42, 49, 51, 54, 53 do 60 w 2009 roku.

W bieżącego roku  zgłosiło się 60, a ukończyło zawody 56 drużyn. W zawodach wzięły  udział drużyny rekrutujące się spośród Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz  Państwowej Straży Pożarnej,  Policji i Związku Harcerstwa Polskiego.

Tradycją mistrzostw jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego chronienia życia ludzkiego oraz wymiana doświadczeń,  popularyzacja ratownictwa i ochrony ludności.

Zawodnicy startowali w sześciu konkurencjach: wyścigu równoległym na łodziach motorowych, drużynowym na łodzi motorowych, wiosłowaniu  łodzią na dystansie 100 m, wyścigu drużynowym na pontonie z pagajami (krótkimi wiosłami), rzucie rzutką rękawowi do celu oraz dokonywali reanimacji na fantomie.

Pomimo momentami ulewnego deszczu, który bardzo utrudniał  zawodnikom rywalizowanie i zawodnicy nie mogli ukończyć konkurencji wiosłowania  łodzią na dystansie 100 m w VIII Otwartych Mistrzostwach Województw  Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania - pierwsze miejsce zdobyła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowali,  II miejsce  zajęła OSP Raków, III miejsce KP PSP JRG Nr 1 Busko - Zdrój. Na czwartej pozycji zawody ukończyła drużyna KP PSP JRG Jędrzejów. Na piątym miejscu uplasowała się  drużyna KP PSP JRG Nr 2 Busko - Zdrój,  na szóstym KP PSP JRG Nr 1  Ostrowiec Świętokrzyski.

W zawodach uczestniczyło ponad 200 ratowników, którzy w razie potrzeby w krótkim okresie czasu mogą być wprowadzeni do akcji niesienia pomocy w czasie klęski żywiołowej. Startowały również  dziewczyny. Ochotnicza Straż Pożarna z   Chrobrza  oprócz męskiej drużyny wystawiła kobiecą w składzie: Małgorzata Gajos, Katarzyna Stępień, Karolina Szostak, Agata Wolny.

Oprócz zespołów z województwa świętokrzyskiego w zawodach uczestniczyły reprezentacje WOPR z Województwa Dolnośląskiego, Kujawsko - Pomorskiego, Lubelskiego oraz drużyna WOPR z Tarnobrzega, drużyny OSP z Opoczna  i Harcerska Grupa Ratownicza „Krak" z Krakowa.

Obserwatorami zawodów byli przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych na terenie, których odbywały się mistrzostwa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej,  a także inne osoby, które dopingowały rywalizujących ratowników.

Najlepszy drużynom oraz najmłodszemu i  najstarszemu zawodnikowi wręczone zostały puchary, a wszyscy  uczestnicy mistrzostw otrzymali koszulki okolicznościowe. Podczas zawodów organizatorzy zabezpieczyli obiad polowy (grochówkę - strażacką). Równolegle odbywało się szkolenie dla kierowników Wojewódzkich Grup Operacyjnych Ratownictwa Wodnego nadzorowane przez Prezesa Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uczestnikom za liczne przybycie oraz zawodnikom za rywalizację wg. zasady ferplej podziękowała  Bożentyna Pałka -Koruba  - Wojewoda Świętokrzyski.

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego (poprzez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego) we współpracy  z Zarządem Głównym i Wojewódzkim  Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  oraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej  w Kielcach.