Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 95 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (Czarna Włoszczowska) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Wodni ratownicy świętowali
w Sandomierzu

Ratownictwo wodne ma już 400 – letnią tradycję. Do jego powstania przyczynili się sandomierscy jezuici, którzy zajęli się szkoleniem ludności w ratowaniu tonących, a także usuwaniem skutków powodzi.

Swój wielki jubileusz ratownicy wodni świętowali 19 czerwca w Sandomierzu. Uroczystości rozpoczęły się mszą odprawioną przez bp Andrzej Dzięgę, podczas której poświęcony został nowy sztandar dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potem wszyscy przeszli nad Wisłę, gdzie świętokrzyscy ratownicy złożyli przyrzeczenie niesienia pomoc potrzebującym. Złożyli także wieniec w nurtach Wisły, który upamiętniać ma wszystkie ofiary wody. Podczas parady łodzi ratownicy rekrutujący się z WOPR, Policji, państwowej i ochotniczej straży pożarnej, harcerzy zaprezentowali sprzęt, a także swoje umiejętności w zainscenizowanej akcji ratunkowej.

Ostatnie powodzie, które nawiedziły województwo świętokrzyskie w 1997 i 2001 roku pokazały, jak ważna jest współpraca między wszystkimi ratownikami. Powołana w 1962 roku organizacja skupia ponad 1,5 tysiąca ratowników WOPR. Sprzęt, używany przez ratowników, jest coraz bardziej nowoczesny. Ratownicy wykorzystują rzutki - płócienne, bojki i nowoczesne koła ratunkowe oraz aparaty ambu, do nauki sztucznego oddychania, które w każdej chwili mogą być wykorzystane w akcji ratowniczej. Województwo Świętokrzyskie znajduje się wśród pięciu najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo powodzi województw w Polsce, a przynajmniej połowa z około 40 akwenów nie ma w sezonie strzeżonych kąpielisk, za co odpowiedzialne są gminy lub właściciele terenów.

Poza paradami, pokazami ratownictwa odbył się wielki festyn z koncertami, konkursami, pokazem sztucznych ogni oraz widowiskiem plenerowym „Noc Kupały".

W trakcie występów artystycznych wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu, dla uczniów szkół i przedszkoli na projekt „Tablic życia" oznaczających bezpieczne kąpielisko. Sponad 700 prac nagrodzono zestawem komputerowym uczniów Publicznego Gimnazjum w Mircu, dwoma zestawami satelitarnymi SP w Czostkowie i Przedszkole Samorządowe nr 3 w Sandomierzu. Wieże stereo otrzymały delegacje SP w Miąsowej i Publiczne Gimnazjum w Koniecznie.

Aby zapobiegać tragediom, szczególnie wśród młodzieży zainaugurowana zastała także tegoroczna akcja „Bezpieczne wakacje". Policjanci, strażacy, ratownicy oraz członkowie sandomierskiej grupy ratowniczej PCK radzili jak spędzać bezpiecznie wolny czas nie tylko nad wodą. Wśród gości sobotniej imprezy byli, m.in., honorowy prezes WOPR Wojciech Płóciennik i prezes Zarządu Głównego Jerzy Telak oraz przedstawiciel Komendanta Głównego PSP - Szefa OCK bryg. mgr inż. Witold Maziarz.


opr. Włodzimierz KUSZAK