Służby przygotowane
Wszystkie służby są w gotowości w związku z prognozowanymi opadami deszczu – informuje wojewoda Józef Bryk. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj (8.07.) do czwartku, 10 lipca.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wprowadziło trzeci stopień ostrzegawczy w powiatach: jędrzejowskim, włoszczowskim, koneckim, starachowickim, skarżyskim, ostrowieckim i kieleckim. W pozostałych powiatach naszego województwa występuje drugi stopień zagrożenia deszczem i burzami.
- Podjęliśmy szereg działań, aby skutecznie przygotować się do pomocy. W razie potrzeby mamy zapewnioną pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej oraz zwiększone obsady służb. Rekomendujemy także ewakuację obozów harcerskich, które trwają obecnie na terenie naszego województwa – mówił wojewoda Józef Bryk.
W województwie świętokrzyskim na 12 obozach harcerskich przebywa kilkaset osób. Kierownicy obozowisk są w stałym kontakcie z służbami wojewody.
- Nasi strażacy są przygotowani do niesienia pomocy. Blisko 170 ratowników PSP jest cały czas na dyżurze. Dodatkowo około 1500 ochotników z ochotniczych straży pożarnych jest w stanie udzielić profesjonalnej pomocy w ciągu kilkudziesięciu minut od zgłoszenia zdarzenia. Dziś dokonaliśmy też przeglądu sprzętu wykorzystywanego przy zdarzeniach spowodowanych intensywnymi opadami deszczu i burzami – mówił st. bryg. Marcin Machowski, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
W związku z niepokojącymi prognozami pogody w RCB odbyła się narada, którą prowadził Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Prognozy dotyczą województw położonych od południowej do centralnej i północno-wschodniej Polski. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek, 8 lipca, w drugiej części dnia spodziewane są burze, głównie w centrum i na południu kraju. Podczas nich możliwe są ulewne opady oraz porywy wiatru. W nocy z wtorku na środę wystąpią silne opady deszczu, szczególnie w centrum kraju. W nocy ze środy na czwartek deszcz utrzyma się we wschodniej połowie kraju.
Opady będą powodem wzrostu poziomu wód w rzekach, co może być przyczyną przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Jak informuje IMGW, obecnie na rzekach dominuje strefa stanów niskich. Silne deszcze to także możliwość lokalnych podtopień, a burze z wiatrem mogą powodować uszkodzenia infrastruktury - zarówno energetycznej, jak i budynków mieszkalnych.
Jak podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, instytucje zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują sytuację, aby być przygotowanym do reagowania i pomocy mieszkańcom zagrożonych regionów.