Numer 112 funkcjonuje od 2012 roku
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji wojewoda świętokrzyski Józef Bryk uhonorował wyróżniających się operatorów pracujących w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach.
- To jest symbol współpracy i jedności wszystkich służb w Europie, które działają na rzecz naszego bezpieczeństwa – mówił Józef Bryk wojewoda świętokrzyski. Dodał również, że numer 112 jest pierwszym, pod który powinniśmy zadzwonić w razie zagrożenia zdrowia oraz życia.
W części edukacyjno-profilaktycznej swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach oraz Stowarzyszenia Passa. Całości wysłuchali uczniowie ośmiu szkół podstawowych z Kielc, Suchedniowa, Pilczycy oraz Pierzchnicy.
W 2024 r. w województwie świętokrzyskim wpłynęło 574 591 zgłoszeń na numery alarmowe, z czego 208 779 było zasadnych. To takie, które przekazano do dyżurnych policji, straży pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego bądź innych służb. Zgłoszeń niezasadnych – czyli np. głuchych telefonów – było 227 035. Zgłoszeń anulowanych, czyli rozłączonych przed podjęciem przez operatora - 138 777.
Statystycznie na jednym dyżurze pracuje ośmioro operatorów numerów alarmowych.
Średni czas na odebranie zgłoszenia alarmowego wynosi nieco ponad 9 sekund. Średni czas obsługi zgłoszenia zasadnego to 130 sekund.