Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w gotowości

By zapewnić jak największe bezpieczeństwo mieszkańcom, w sylwestrową noc zwiększona zostanie obsada zarówno Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługującego numer alarmowy 112, jak i Dyspozytorni Medycznej. Podobnie jest, kiedy w regionie odbywają się np. imprezy masowe.

Sylwesterowa noc to pracowity czas dla wszystkich służb ratunkowych. Dla porównania, operator numeru alarmowego 112 podczas dwunastogodzinnego dyżuru w dzień powszedni przyjmuje średnio 70 zgłoszeń. Dwa lata temu w Sylwestra było ich 194, w nocy z 2023/24 r. – 104.

Rok temu, od. godz. 18 w Sylwestra do godz. 6 w Nowy Rok, na numer alarmowy 112 w województwie świętokrzyskim wpłynęło 840 zgłoszeń. Z tego 483 zgłoszenia przekazano dalej do służb. Najwięcej trafiło do policji – 239, do ratownictwa medycznego – 193, a do straży pożarnej – 26.

Czego konkretnie dotyczyły zgłoszenia? M.in. skutków używania petard i fajerwerków. Z jednej strony zgłaszano urazy twarzoczaszki i kończyn, związane z niewłaściwym użytkowaniem materiałów pirotechnicznych. Były też przypadki urazów akustycznych, których skutkiem była utrata lub znaczne pogorszenie słuchu.

Zgłaszano również nadmierny, uciążliwy hałas i zakłócanie ciszy nocnej. Były też sygnały o bójkach i zakłócaniu porządku publicznego.

Niedługo powitamy nowy, 2025 rok. Podczas sylwestrowej zabawy pamiętajmy o bezpieczeństwie, swoim i osób, w towarzystwie których spędzamy ten wyjątkowy czas.

Apelujemy również, by pod numer alarmowy 112 dzwonić tylko w uzasadnionych przypadkach. W noc sylwestrową rok temu prawie połowa połączeń była nieuzasadniona. Na 840 zgłoszeń, 187 zakwalifikowano jako blokowanie numeru, a 170 z nich było głuchymi połączeniami.

Pamiętajmy o tym, że numer 112 ratuje zdrowie i życie.