OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 292 - Gęsta mgła X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Czujki dymu i tlenku węgla mogą uratować życie

Jak informuje szef MSWiA Tomasz Siemoniak, jeszcze przed świętami wejdą w życie pierwsze zmiany z rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. To wszystko ma na celu zminimalizowanie ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla.

Znowelizowane rozporządzenie nakłada obowiązek na stosowanie odpowiednich urządzeń w budynkach, w których są świadczone usługi hotelarskie. To tyczy się też m.in. wynajmowanych domów, mieszkań, pokoi i innych miejsc noclegowych.
 
Zmiana w drugim obszarze dotyczy wprowadzenia obowiązku odpowiedniego oznaczenia miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych. Rozwiązanie umożliwi strażakom natychmiastową identyfikację przebiegu granic stref pożarowych w budynku. Pozwoli to na podjęcie bardziej efektywnych działań gaśniczych i ograniczanie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru do sąsiednich stref pożarowych.
 
Tylko w 2024 r. w Polsce doszło do ponad 12,3 tys. pożarów sadzy, w których 116 osób zostało rannych, a 5 zginęło. Najwięcej takich zdarzeń było w styczniu – niemal 3 tys., a najmniej w lipcu – 271.
 
Odnotowano także ponad 4 tys. zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których poszkodowanych zostało niemal 1,2 tys. osób, a zginęły 43. Najwięcej zdarzeń było w styczniu – 531, a najmniej we wrześniu – 190.