Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (powiaty: miasto Kielce, kielecki, starachowicki, skarżyski, pińczowski, buski, kazimierski, staszowski) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Kolejna pomoc dla powodzian

We wtorek przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim poinformowano o trzecim transporcie darów na tereny objęte powodzią. Zorganizowanie tej akcji było możliwe dzięki współpracy urzędu, Polskiego Radia Kielce i Państwowej Straży Pożarnej.

To 9 palet z naczyniami jednorazowymi, niezwykle potrzebnymi na terenach, które dotknęła powódź. Przedsiębiorca, który je wytwarza, zgłosił chęć wsparcia powodzian Radiu Ostrowiec. Ta rozgłośnia pomagała już powodzianom wspólnie z Radiem Kielce.

Problemem był brak możliwości przetransportowania tych darów. Dlatego w akcję włączył się Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, a także Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki temu dary we wtorek rano wyjechały do Nysy na Opolszczyźnie.

Pomoc trafi do strażaków, wolontariuszy i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy pracują przy usuwaniu skutków powodzi, ale nie mają na czym spożyć posiłku. 

- Bardzo dziękuję państwu za szybką akcję, za profesjonalizm, także za szukanie rozwiązań. Nie szukanie przeszkód, ale dobrej współpracy – podkreśliła Joanna Gergont, redaktor naczelna Radia Kielce.

To już trzeci transport darów, który współorganizował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Dwa poprzednie trafiły w ubiegłym tygodniu do powiatu kłodzkiego na Dolnym Śląsku.

Za dotychczasową pomoc dziękowali wicewojewoda Michał Skotnicki i dyrektor generalny ŚUW Ireneusz Piasecki. Apelowano jednak, by pomoc była bardziej celowana, bowiem zmieniają się potrzeby.

Żywności i wody butelkowanej jest wystarczająco dużo. Obecnie najbardziej potrzebne są osuszacze i agregaty prądotwórcze. Oprócz tego zbieramy środki do czyszczenia i remontu posesji.

W akcję pomocy od początku angażują się świętokrzyscy strażacy. Jak poinformował komendant wojewódzki straży pożarnej, nadbryg. Krzysztof Ciosek, w akcję pomocową zaangażowanych było dotychczas 184 funkcjonariuszy z województwa świętokrzyskiego.  Pracowali i pracują m.in. w Głuchołazach, Prudniku, Nysie, Lądku-Zdroju.