Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu (powiaty: miasto Kielce, kielecki, starachowicki, skarżyski, pińczowski, buski, kazimierski, staszowski) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Wideokonferencja z Tomaszem Siemoniakiem

Priorytetem jest ewakuacja osób z terenów zagrożonych powodzią. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak w niedzielę przewodniczył odprawie poświęconej skutkom ulew, które największe szkody poczyniły na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Odprawa odbywała się w formie wideokonferencji. Od północy z soboty na niedzielę najwięcej zgłoszeń wpłynęło ze Śląska (5692), minister Siemoniak przewodniczył naradzie z Katowic. Na Śląsku byli jeszcze m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

W odprawie wzięli udział wojewoda Józef Bryk, nadbryg. Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, mł. insp. Marcin Chatys, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach, a także płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojewoda Józef Bryk poinformował, że od soboty do niedzielnego popołudnia w województwie świętokrzyskim odnotowano 111 interwencji związanych ze skutkami ulewnego deszczu. Najwięcej w Kielcach i powiecie kieleckim (34).

Zgłaszano głównie podtopienia piwnic czy połamane gałęzie.

38 strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach prowadzi działania w województwie opolskim. W niedzielę skierowani zostali do ewakuacji mieszkańców miejscowości Łąka Prudnicka, do której zmierza fala na rzece Prudnik.