OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 165 - Upał (stopień 2) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

„Kręci mnie bezpieczeństwo w wakacje 2024”

Wojewoda Józef Bryk otworzył posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele służb mundurowych i instytucji z naszego województwa zastanawiali się nad tym, co jeszcze można zrobić, aby w tegoroczne wakacje było bezpiecznie.

Szczególny nacisk kładziony będzie na bezpieczeństwo obozów harcerskich. W 2023 r. na terenie województwa świętokrzyskiego było ich 50, z tej formy spędzania wakacji korzystało 2726 uczestników. Podczas posiedzenia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podkreślano, jak ważne przekazanie ostrzeżeń meteorologicznych we właściwym czasie. Przedstawiciele służb tłumaczyli, że niezbędna jest stała komunikacja z uczestnikami obozów w przypadku wystąpienia zagrożeń. Zaś w razie konieczności, trzeba przeprowadzić ewakuację.

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo nad wodą. W Sielpi, Chańczy i Cedzynie od piątku patrolować będą policyjne zespoły wodne, świętokrzyski garnizon w swoich zasobach ma 8 jednostek pływających.

W 2023 r. w Świętokrzyskiem utonęło 20 osób, z czego 7 w wakacje. Do tych tragedii dochodziło na niestrzeżonych zbiornikach wodnych.