Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 101 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (Pilica do Zb. Sulejów) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Wizyta konsula Ukrainy

Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie gościł w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu z konsulem udział wzięli Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski oraz Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Po spotkaniu odbył się briefing prasowy uczestników spotkania.

„Przede wszystkim bardzo dziękuję każdej Polce, każdemu Polakowi, Prezydentowi Polski, Premierowi, rządowi, parlamentarzystom, samorządowcom, każdemu mieszkańcowi Kielc i województwa świętokrzyskiego za fantastyczną pomoc dla Ukrainy i moich rodaków na gościnnej ziemi świętokrzyskiej. Za tydzień minie rok od wielkiej inwazji wojskowej Rosji przeciwko Ukrainie. Chciałbym szczególnie zwrócić uwagę, że to nie był początek wojny, ponieważ ona tak naprawdę trwa już 9 lat. W tej chwili Ukraina walczy w obronie całego cywilizowanego świata. Jest to bardzo nierówna walka, ale wierzymy w nasze zwycięstwo dlatego, że ramię w ramię z narodem ukraińskim staje naród polski” – powiedział konsul Wiaczesław Wojnarowśkyj

„Dziękuję konsulowi za przyznanie nam pokojowego Nobla, którego symbolicznie przyjmujemy jako społeczność Polski. Każdy Polak i każda Polka są uprawnieni, żeby takiego Nobla nosić w sercu, bo to dzięki takiemu społecznemu odzewowi pomoc dla Ukrainy jest pomocą skuteczną, z jaką świat dotychczas się nie spotkał. Wojna toczy się na Ukrainie od prawie dekady. Od roku przybrała charakter wojny bez żadnych zasad ze strony agresora rosyjskiego. Kolejny raz historia powtórzyła się, jeżeli chodzi o bezwzględność, brutalność, bezpardonowość, nieliczenie się z żadnymi konwencjami, prawami międzynarodowymi. 24 lutego 2022 roku to symboliczna data zmiany charakteru relacji naszych narodów. To przełamanie stereotypu, że musi nas dzielić historia. Owszem, jest ona trudna, ale naszą powinnością jest budowanie nowej historii” – powiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Wicemarszałek Marek Bogusławski oraz Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślali ważną rolę współpracy przedstawicieli władz województwa, która pozwala na kompleksowe świadczenie pomocy obywatelom Ukrainy przybywającym do regionu świętokrzyskiego.

 • _DSC02044
  _DSC02044
 • _DSC02047
  _DSC02047
 • _DSC02051
  _DSC02051
 • _DSC02056
  _DSC02056
 • _DSC02065
  _DSC02065
 • _DSC02070
  _DSC02070
 • _DSC02073
  _DSC02073
 • _DSC02083
  _DSC02083