Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 29 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (Nida od ujścia Czarnej Nidy do ujścia) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Z wizytą roboczą

Zawaliła się część dachu chlewni w miejscowości Krzczonów, w powiecie kazimierskim . Do zdarzenia doszło w czwartek, około godziny 19. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz odwiedził miejsce katastrofy i zapoznał się z pracami staży pożarnej i służb ratunkowych.

Czynności straży pożarnej trwały od czwartku wieczorem. Pod wpływem zalegającego, ciężkiego śniegu zawaleniu uległa jedna trzecia zadaszenia budynku. Ze względu na zmrok i ciężkie warunku dojazdu do chlewni akcja straży pożarnej została wznowiona w piątek rano. Na miejscu pracuje 8 zastępów straży pożarnej.

W miejscu katastrofy dziś rano był wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który zapoznał się z prowadzonymi działaniami.

„Jesteśmy tu po to, aby ocenić co się stało i zapobiegać na przyszłość takim zdarzeniom. Na miejscu jest Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Powiatowy Inspektor Weterynaryjny. Akcja ewakuacyjna zwierząt potrwa jeszcze kilka godzin”- podkreślił wojewoda.

Straty materialne są duże, inwentarz wg danych strażaków udało się w większości uratować.

Jak podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz nieodzowna jest także pomoc najbliższych sąsiadów.

W piątek strażacy ponownie przystąpili do rozbiórki zawalonego dachu hali, w której mieściła się chlewnia.

W budynku o wymiarach 80×20 m, znajdowało się blisko 400 świń. Część już została przewieziona w bezpieczne miejsce.