Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

XX Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie „Chańcza 2022”

W dniu 27 sierpnia 2022 r. nad Zalewem w Chańczy k/ Rakowa organizowana jest XX edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn. W kolejnych latach liczba drużyn zdecydowanie się zwiększała do ponad 50 drużyn 4 – osobowych. W tym roku swój udział zgłosiło 58 drużyn. Wśród zgłoszonych drużyn są: 2 - żeńskie, 4 - mieszane, 52 - męskie.

 

Mistrzostwa rozpoczną się uroczystym otwarciem o godzinie 9:00 oraz omówieniem warunków bezpieczeństwa podczas poszczególnych konkurencji. Następnie ratownicy wezmą udział
w zawodach, których praktycznymi elementami będą:

 

  1. wyścig równoległy na łodziach,
  2. wyścig drużynowy na łodzi motorowej,
  3. wiosłowanie łodzią na dystansie 100 m,
  4. wyścig na pontonie z pagajami,
  5. reanimacja na fantomie,
  6. rzut rzutką rękawową do celu.

Planowane uroczyste zakończenie mistrzostw oraz wręczenie pucharów i nagród ok. godz. 16 – tej.

 

Corocznie w mistrzostwach biorą udział głównie drużyny z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Startują również drużyny reprezentujące Policję oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W tej edycji uczestniczyć będą 2 drużyny z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

Organizacja Mistrzostw na trwale wpisała się w kalendarz sportów wodnych, których tradycją jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego ratowania życia ludzkiego.

 

Ważnym zadaniem Mistrzostw jest również wymiana doświadczeń, a także popularyzacja ratownictwa wodnego oraz ochrony ludności przed skutkami powodzi i innymi zagrożeniami wśród
społeczeństwa województwa świętokrzyskiego, która jest jednym z elementów  w tworzeniu systemu bezpieczeństwa naszego kraju.

 

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zarządem Stowarzyszenia Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Świętokrzyskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

 

Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaprasza nad zalew Chańcza zarówno zawodników, jak i publiczność.