Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Poborowi na komisji wojskowej

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Konuisz uczestniczył w inauguracji przeprowadzanej kwalifikacji wojskowej w powiecie kieleckim.

W świętokrzyskim blisko 6 tysięcy osób otrzymało list z wnioskiem o stawienie się przed komisją. W powiecie kieleckim jest to ponad 1200 młodych osób.

„Czas jest teraz trudny i dzisiejsza kwalifikacja ma szczególny wymiar, bo nie mamy pewności co się stanie dalej za naszą wschodnią granicą”- powiedział podczas inauguracji wojewoda Zbigniew Koniusz.

Jako pierwsi z powiatu kieleckiego na kwalifikację zgłaszają się mieszkańcy gminy Masłów. Wśród osób, które otrzymały wezwanie są 3 kobiety.

Kwalifikacja wojskowa ma na celu założenie ewidencji wojskowej dla wszystkich dostających wezwanie oraz sprawdzenie kategorii zdrowia  i ewentualne zakwalifikowanie w razie konieczności użycia w konkretnej służbie wojskowej.

W zeszłym roku kategorię A otrzymało 92 % wszystkich osób, które stawiły się przed komisją. 

„Być wojskowym to coś pięknego. Mamy wtedy dużo możliwości rozwijania swoich zainteresowań. W wojsku można się sprawdzić”-  podsumował wojewoda Zbigniew Koniusz.

Komisja wojskowa przeprowadzająca kwalifikację będzie pracowała do czerwca.