Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Organizacja pomocy dla ukraińskich uchodźców

Dwa punkty skoordynowanej pomocy dla uchodźców z Ukrainy zostaną uruchomione w Kielcach poinformował podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

„Jesteśmy przygotowani logistycznie. Po stronie wojewodów pozostaje kwestia zorganizowania opieki dla ewentualnych uchodźców z terenów walk. Mamy wszystko przećwiczone i skoordynowane. Województwo świętokrzyskie jest najbliżej położone wokół regionów, które jako pierwsze będą mierzyły się z napływem osób z Ukrainy”- powiedział podczas konferencji wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz

Punkty skoordynowanej pomocy zostaną uruchomione przy Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach oraz wspólnie z władzami Miasta Kielce- na dworcu PKS. Zostaną wydane specjalne ulotki informacyjne dla osób z Ukrainy o możliwościach pomocy, która jest dla nich przygotowana.

„Ulotki będą zawierać informacje dotyczące numerów telefonów, gdzie szukać pomocy czy informacji, jak uregulować pobyt  oraz w jaki sposób ubiegać się o status uchodźcy”- poinformował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Jak zapowiedział wojewoda Zbigniew Koniusz, „mamy duży potencjał bazy łóżkowej. Korzystamy z istniejących placówek, którymi możemy dysponować”.

Z pomocy, którą oferuje województwo świętokrzyskie skorzystała już jedna z rodzin z Ukrainy. W nocy trzyosobowa rodzina poprosiła o taką pomoc. Zostali zakwaterowani w jednym z kieleckich hoteli.

„24 lutego to traumatyczna data, nie tylko dla samych Ukraińców, ale także dla nas jako sąsiadów. Trudna do zrozumienia, trudna do zaakceptowania”- podsumował wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

  • pomoc dla ukrainy zdj
    pomoc dla ukrainy zdj