Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Kontrola autokarów przed wyjazdem na ferie

Stan techniczny autokaru, stan psychofizyczny kierowcy oraz niezbędna dokumentacja wymaga przed każdą podróżą to część kontroli, którą przeprowadzą funkcjonariusze Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. W inauguracji akcji przed rozpoczynającymi się w świętokrzyskim feriami zimowymi wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.

 „Najmłodsi czekają na ferie i mam nadzieje, że ten czas będzie spełnieniem marzeń. Skorzystają z atrakcji zimowych. Jednak najważniejsze aby odbyły się bezpiecznie. Stąd obecność inspektorów transportu drogowego oraz policji. Co rok spotykamy się zawsze w okresie ferii zimowych i wakacji. Tak naprawdę osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo transportu czuwają nad nami cały rok. Jestem pełen podziwu za ten profesjonalizm” – podkreślił podczas inauguracji akcji przed rozpoczynającymi się w świętokrzyskim feriami zimowymi wojewoda Zbigniew Konisz.

Kontrole mają na celu poprawienie bezpieczeństwa pod względem stanu technicznego – szczególnie brane są pod uwagę hamulce, sprawdzane wycieki płynów, stan wycieraczek, ogumienia. Istotnym elementem kontroli przeprowadzanych przez funkcjonariuszy ŚWITD oraz KWP w Kielcach jest także stan psychofizyczny kierowcy oraz dokumentacja. W tym względzie pod uwagę będą brane uprawnienia kierowcy, ważny przegląd techniczny, informacje zawarte na tachografach oraz wyposażenie autokaru.

„Efekty kontroli mają wymierny efekt. W 2019 roku przeprowadzono 100 takich inspekcji a, ubiegłym roku – 270. Widać zainteresowanie kontrolami ze strony organizatorów wyjazdu. Inspekcja Transportu Drogowego ani policja nie wykazali rażących naruszeń, które nie dopuszczałyby autokaru do wyjazdu”- powiedział Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta.

Jak podkreśliła zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Agata Wiśniowska „kontrola autokarów może odbyć się przed podróżą ale także w trakcie drogi na wypoczynek. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracają na autokary przewożące dzieci oraz młodzież”.

Punkt kontroli będzie działał w dniach od 14 – 30 stycznia 2022 roku, w godzinach od 6.00-10.00. Miejsce inspekcji to parking przed stadionem piłkarskim przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Organizatorzy wyjazdów, którzy chcą skorzystać z kontroli, mogą umówić się wcześniej na konkretną godzinę.

 

 

 

 • kontrola autokarów
  kontrola autokarów
 • kontrola autokarów1
  kontrola autokarów1
 • kontrola autokarów2
  kontrola autokarów2
 • kontrola autokarów3
  kontrola autokarów3
 • kontrola autokarów4
  kontrola autokarów4