Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Więcej łóżek dla pacjentów

Uruchomienie szpitala tymczasowego w Targach Kielce oraz zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z koronawirusem w szpitalu w Pińczowie i w szpitalu MSWiA w Kielcach zapowiedział wojewoda Zbigniew Koniusz.

Konferencja prasowa wojewody została zorganizowana bezpośrednio po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Oceniliśmy na bieżąco sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym  w województwie. Mamy w tej chwili 909 łóżek zajętych przez pacjentów covidowych na potencjał 1167 łóżek, co stanowi 22 procent dostępnych. Łóżek respiratorowych mamy 121, z czego zajętych jest 93, czyli dostępnych jest też około 20 procent. Postawione pytanie brzmiało: czy jest to wystarczający potencjał? Jeżeli przyjmiemy dzisiejsze dane, czyli 373 nowe przypadki zachorowań w regionie, i przyłożymy to do tygodniowej estymacji, wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć do czynienia z dalszymi wzrostami. Przyszły tydzień przewidywany jest także w prognozach rządowych jako okres wzrostu zachorowań w całej Polsce – mówił wojewoda.

O ile świętokrzyskie nie wypada źle na mapie kraju, jesteśmy jednak praktycznie otoczeni ze wszystkich stron województwami, w których przyrosty zachorowań są bardzo duże. Jednomyślnie doszliśmy do wniosku, że potencjał łóżek w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem musimy zwiększyć – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Zgodnie z decyzją wojewody, od wczoraj prawie 40 miejsc dla chorych na koronawirusa zadysponowano w Szpitalu Powiatowym w Opatowie, a w szpitalu specjalistycznym w Czerwonej Górze zabezpieczono 15 dodatkowych łóżek.

Jutrzejsza decyzja to 78 łóżek w Szpitalu Powiatowym w Pińczowie, w czwartek wydajemy decyzję na postawienie w stan gotowości szpitala MSWiA w Kielcach z potencjałem 130 łóżek, w tym 20 łóżek intensywnej opieki medycznej i respiratorowych – wyliczał wojewoda. – Sądzimy, że to wszystko będzie jednak mało, w związku z tym zostanie wydana decyzja o uruchomieniu szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Na razie otworzymy go w zakresie tzw. dwóch modułów. Każdy z nich to 28 łóżek z obserwacją tego, co będzie się działo w dynamice rozwoju zachorowań w regionie. Jeżeli przyjmiemy, że wszystkie te miejsca dla chorych będą dostępne, to zabezpieczymy potencjał łóżkowy z jesiennej, drugiej fali pandemii, czyli będziemy mieć w dyspozycji przeszło 1600 miejsc – poinformował wojewoda.

Potencjał szpitala tymczasowego to 300 łóżek wraz z wyposażeniem znajdujących się w dwóch halach. Na razie planowane jest otwarcie jednej hali. Jak zaznaczył wojewoda, w przypadku zwiększającej się liczby zachorowań, szpital w Targach Kielce jest możliwy do rozbudowania. Realny termin przyjęcia pierwszych pacjentów w szpitalu tymczasowym to przyszły piątek lub sobota.

  •  16.03.2021. Konferencja prasowa wojewody.
  •  16.03.2021. Konferencja prasowa wojewody.
  •  16.03.2021. Konferencja prasowa wojewody.