Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo

Zakończono pierwszy etap budowy Świętokrzyskiego Szpitala Tymczasowego. Wojewoda Zbigniew Koniusz podziękował partnerom przedsięwzięcia za sprawne wykonanie inwestycji w Targach Kielce.

W tymczasowym szpitalu dla osób chorych na Covid-19, usytuowanym w halach Targów Kielce, przygotowano dla pacjentów 300 miejsc, w tym około 50 respiratorowych, czyli przeznaczonych dla osób z ciężkim przebiegiem choroby. Docelowo Targi Kielce dysponują infrastrukturą, która pozwala na przygotowanie większej liczby miejsc. Podmiotem merytorycznie odpowiedzialnym za działalność placówki jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

- Zgoda buduje. A ta zgoda od pierwszej chwili pojawienia się koncepcji budowy szpitala tymczasowego bardzo szybko zaowocowała. To zgoda partnerów. Poza urzędem wojewódzkim, który reprezentuję, to samorząd miasta Kielce, który wniósł nieocenioną pomoc i wkład, za co dziękuję panu prezydentowi. Słowa podziękowania kieruję do prezesa Targów Kielce, który bardzo szybko zaakceptował pomysł. Dziękuję urzędowi  marszałkowskiemu, gdyż Wojewódzki Szpital Zespolony, wyznaczony jako szpital patronacki, również bez zwłoki przystąpił do dzieła – mówił wojewoda podczas spotkania w Targach Kielce.

- Wspólna praca tych instytucji doprowadziła do tego, że w nieco ponad miesiąc od podjęcia pierwszych decyzji, mamy do czynienia z owocem działania w trosce o bezpieczeństwo naszych obywateli. W województwie świętokrzyskim zawsze mieliśmy rezerwę miejsc szpitalnych, a ten szpital tymczasowy miał być ostatnią redutą obrony z wielkim potencjałem. Targi Kielce, teren wystawienniczy, bardzo szybko przekształciliśmy w to, co możemy dziś zobaczyć. To wymierna reakcja władz państwa na zagrożenie – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Jak poinformował wojewoda, koszt inwestycji to około 10 milionów złotych, a większość sprzętu  pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych. Sprzęt będzie uzupełniany. Trwa także weryfikacja zgłoszeń osób, które wyraziły chęć pracy w szpitalu tymczasowym.