Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 95 - wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (Czarna Włoszczowska) X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Bezpieczeństwo nad wodą

O tym, jak bezpiecznie spędzać wakacje nad wodą rozmawiano podczas konferencji w urzędzie wojewódzkim, której gospodarzem była wojewoda Agata Wojtyszek.

Działania odpowiednich służb w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na wodach i terenach przywodnych to główna tematyka poruszona podczas konferencji. Dane statystyczne dotyczące ofiar utonięć podczas tegorocznego sezonu kąpielowego są przerażające. Liczba ta wynosi aktualnie 171 ofiar w skali kraju, to więcej o blisko 50 osób niż w ubiegłym roku. Niestety, utonięcia miały miejsce również w naszym województwie. - Wiele osób podczas wypoczynku nad wodą lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Kiedy człowiek zaczyna tonąć to na pomoc jest bardzo mało czasu. Jeżeli ta nie przyjdzie natychmiast, to pomoc strażaków ogranicza się wyłącznie do poszukiwania ciała pod wodą – mówił zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Robert Sabat.

Aby zniwelować liczbę ofiar śmiertelnych niezbędne są wzmożone działania wszystkich służb dbających o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, w tym Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarnej oraz wszystkich podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego. - Misją zarządzania kryzysowego na poziomie gminy, czy wojewody jest przede wszystkim zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek podczas konferencji „Bezpieczeństwo nad wodą 2018 w woj. świętokrzyskim”. Profilaktyka w tym przypadku odgrywa bardzo ważną rolę. Służby dbające o bezpieczeństwo prowadzą prelekcje dotyczące odpowiedniego zachowania się podczas wypoczynku nad akwenami wodnymi, prowadzą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz monitorują zbiorniki, nad którymi wypoczywają ludzie. Zdaniem ekspertów, to przede wszystkim wypoczywający powinni zadbać o własne bezpieczeństwo. Kontrolując akweny wodne, służby niejednokrotnie spotykają się z zachowaniem ludzi, które prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w tym właśnie utonięć.

 W spotkaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele służb dbających o bezpieczeństwo nad wodą.