OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 54 - Przymrozki X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Komunikaty kryzysowe

Komunikat na temat ryzyka/przekroczenia norm jakości powietrza na terenie województwa świętokrzyskiego w 2017 roku

W dniu 13.04.2017 r. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach dokonał analizy wyników pomiarów jakości powietrza, celem określenia, czy istnieje ryzyko przekroczenia norm w 2017 roku.

Analizie poddano wyniki z ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo przeanalizowano dane pomiarowe uzyskane jedynie w 2017 roku na stacji mobilnej zlokalizowanej w Solcu-Zdroju. Analizowane dane z 2017 roku  mają charakter danych wstępnie zweryfikowanych i mogą jeszcze ulec zmianie.

Zakres analiz obejmował:

  • pył zawieszony PM10 (średnia 24-godzinna),
  • dwutlenek siarki SO2 (średnia 24-godzinna i średnia 1-godzinna),
  • dwutlenek azotu NO2 (średnia 1-godzinna),
  • arsen As (średnia roczna),
  • kadm Cd (średnia roczna),
  • nikiel Ni (średnia roczna),
  • ołów Pb (średnia roczna),
  • benzo(a)piren B(a)P (średnia roczna).

WNIOSKI:

  1. Dla SO2, NO2 i metali (arsen, kadm, nikiel, ołów) nie stwierdzono ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych, docelowych i alarmowych.
  2. Na stanowiskach pomiarowych: w Kielcach przy ul. Kusocińskiego, Małogoszczu i Starachowicach stwierdzono ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 określonego dla stężeń 24-godzinnych, po uwzględnieniu dozwolonej liczby 35 przekroczeń w roku. Podobne ryzyko występuje również na stacji mobilnej w Solcu-Zdroju, gdyż wyniki z I kwartału b.r. wskazują na 27 dób z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.
  3. Na stanowiskach pomiarów manualnych: w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej i Busku-Zdroju stwierdzono przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 określonego dla stężeń, 24-godzinnych, po uwzględnieniu dozwolonej liczby 35 przekroczeń w roku.
  4. Analiza serii pomiarowych benzo(a)pirenu, dla którego poziomem odniesienia jest poziom docelowy określony jako średnia roczna, wykazała, że istnieje ryzyko przekroczenia poziomu docelowego B(a)P w Kielcach, Busku-Zdroju i Starachowicach.

W załączeniu pełna treść Komunikat na temat ryzyka/przekroczenia pyłów na terenie województwa świętokrzyskiego w 2017 roku