OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 44 - Silny wiatr X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Aktualności

MISTRZOSTWA NA WODZIE

Po raz siódmy w ostatnią sobotę sierpnia 2008 r. zostały przeprowadzone na zalewie w Chańczy koło Rakowa Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie. W tym roku chęć udział w mistrzostwach zgłosiło 51 drużyn reprezentujących Ochotniczą Straż Pożarną, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwową Straż Pożarną, Policję.

Po raz siódmy w ostatnią sobotę sierpnia 2008 r. zostały przeprowadzone na zalewie w Chańczy koło Rakowa Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

W tym roku chęć udział w mistrzostwach zgłosiło 51 drużyn reprezentujących Ochotniczą Straż Pożarną, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwową Straż Pożarną, Policję. Nie tylko ze świętokrzyskiego. Była też drużyna WOPR  Wielkopolska, Drużyna Ratunkowo-Poszukiwawcza z Góry Kalwarii oraz WOPR Zielona Góra. Zmagania ukończyło 49 drużyn.

Tradycją mistrzostw jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego chronienia życia ludzkiego oraz wymiana doświadczeń i popularyzacja ratownictwa.

Zawodnicy startowali w sześciu konkurencjach: wyścigu równoległym na łodzi, drużynowym na łodzi, wiosłowaniu na dystansie 100 m, wyścigu na pontonie z pagajami (krótkimi wiosłami), rzucie rzutką rękawowi do celu oraz dokonywali reanimacji na fantomie.

VII Mistrzostwa wygrała drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej ze Śladkowa Małego, z gminy Chmielnik, II miejsce zajęła OSP Wola Jachowa, III miejsce KP PSP Nr 1 Busko - Zdrój. Na czwartej pozycji zawody ukończyła drużyna WOPR Kryta Pływalnia „Neptun" Ożarów. Na piątym miejscu uplasowała się  drużyna KM PSP z Kielc, a szóste miejsce zdobyła drużyna KM Policji w Kielcach.

W mistrzostwach startowało 12 dziewczyn na 42 pozycji uplasowała się drużyna żeńska z Sandomierza.

Najlepszy drużynom oraz najmłodszemu i  najstarszemu zawodnikowi wręczone zostały puchary. Drużyny które ukończyły zawody otrzymały  „rzutki rękawowe" ufundowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz wszyscy uczestnicy mistrzostw koszulki okolicznościowe.

Dzięki Aeroklubowi Kieleckiemu zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w zabezpieczeniu lądowania skoczków na  wodzie. Skoki spadochronowe przyczyniły się do uatrakcyjnienia zawodów i zwiększenia ich popularności.

Obserwatorami zawodów byli przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych na terenie, których odbywały się mistrzostwa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej,  a także inne osoby, które dopingowały rywalizujących ratowników.

Uczestnikom za liczne przybycie oraz zawodnikom za rywalizację wg. zasady ferplej podziękowała  Bożentyna Pałka -Koruba  - Wojewoda Świetokrzyski.

Organizatorem mistrzostw był Wojewoda Świętokrzyski wraz z  Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW oraz  Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach i Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kielcach, Sędzią głównym zawodów był Anastazy Stępień. Podczas zawodów organizatorzy zabezpieczyli obiad polowy (grochówkę - strażacką). Równolegle odbywało się szkolenie dla kierowników Wojewódzkich Grup Operacyjnych Ratownictwa Wodnego nadzorowane przez Prezesa Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.