Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

www.kielce.uw.gov.pl

Aktualności

Apel w sprawie bezpieczeństwa

Konferencja prasowa z udziałem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach nadbryg. Krzysztofa Cioska dotycząca kampanii edukacyjno – informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” została zorganizowana w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Wojewoda wraz z komendantem wystosowali apel w związku ze zwiększoną liczbą pożarów w naszym województwie w okresie rozpoczęcia jesiennego - zimowego sezonu grzewczego.

„Statystyki pożarnicze rosną w całym kraju, wynika to z wielu aspektów, m.in. z użycia nieodpowiednich surowców energetycznych. Większości z tych tragedii można było zapobiec, stosując bardzo proste i tanie rozwiązanie, jakim jest czujka. Zbliża się okres świąteczny, może dobrym prezentem w tym roku będzie właśnie czujka, która może uratować wiele żyć ludzkich” – powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W działania informacyjne dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa poprzez zamontowanie czujek dymu i czadu włączyło się również Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej Passa, które przygotuje spot na potrzeby kampanii. Akcję wsparł także klub sportowy Łomża Industria Kielce, który podczas najbliższego meczu w Hali Legionów w Kielcach będzie promował potrzebę montowania czujek w naszych domach.

Podczas konferencji Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach nadbryg. Krzysztof Ciosek przekazał jeszcze jedną ważną informację.

W ramach programu modernizacji służb pożarniczych została podpisana umowa na budowę strażnicy PSP w Końskich. Nowy budynek będzie mieścił się przy ulicy Warszawskiej, na działce o powierzchni 1,52 ha, zlokalizowanej bezpośrednio przy drodze powiatowej. Powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić ok. 2800 m2, w którym zapewnione zostanie miejsce garażowe dla dwunastu pojazdów pożarniczych. W budynku znajdować się będą pomieszczenia służbowe załogi Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i Komendy Powiatowej. Na terenie jednostki powstanie zaplecze do uprawiania sportu pożarniczego oraz podnoszenia sprawności fizycznej, m.in. boisko, bieżnia, wspinalnia 4 stanowiskowa.

„Strażnica domknie cały system ratowniczo-gaśniczy województwa świętokrzyskiego, jeżeli chodzi o zaplecze lokalowe. Wszystkie państwowe straże będą miały infrastrukturę budowlaną i sprzętową na miarę XXI wieku” – powiedział wojewoda.  

Obecna strażnica nie jest przystosowana do pełnienia swojej funkcji. Obiekt używany jest przez strażaków od 1988 roku. Nie posiada wydzielonej części na magazyny sprzętu pożarniczego, części warsztatowej, placu manewrowego, wspinalni ani zaplecza do doskonalenia zawodowego strażaków. W dodatku znajduje się w centrum miasta, gdzie każdorazowy wyjazd alarmowy wiąże się z wyjazdem na ruchliwą ulicę, co stwarza bezpośrednie zagrożenie.

Wartość inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” wynosi 25 850 000 złotych. Planowany termin realizacji zadania to 2025 rok.

 • DSC09589
  DSC09589
 • DSC09590
  DSC09590
 • DSC09598
  DSC09598
 • apel-1
  apel-1