OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 50 - Burze X

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Aktualności

Mistrzostwa w szybkim ratowaniu na wodzie i lądzie

W dniu 31 sierpnia 2019 r. nad zalewem „Chańcza” k/ Rakowa po raz osiemnasty odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie .

Organizacja Mistrzostw na trwale wpisała się w kalendarz sportów wodnych, których tradycją jest sprawdzenie przygotowania ratowników do skutecznego ratowania życia ludzkiego.

Ważnym zadaniem Mistrzostw jest również wymiana doświadczeń, a także popularyzacja ratownictwa wodnego oraz ochrony ludności przed skutkami powodzi i innych zagrożeń.

Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 2002 roku, wówczas udział w nich wzięło 16 drużyn, co roku ta liczba stale wzrasta. W tym roku swój udział zgłosiły 53 drużyn, a rywalizację ukończyło 50 zespołów - czteroosobowych.

W większości były to drużyny reprezentujące Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną. Były również drużyny reprezentujące Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Startował także zespół męski i kobiecy z Regionalnego WOPR w Zamościu.

Zawodnicy musieli zmierzyć się w sześciu konkurencjach, były to: wyścig na łodziach motorowych - „płaskodennych”, wyścig drużynowy na łodziach motorowych - „szybkich”, wiosłowanie łodzią - na „bączkach”, wyścig drużynowy na pontonie z krótkimi wiosłami „pagajami”

Oprócz konkurencji, które były rozgrywane na wodzie przeprowadzona została reanimacja na fantomie oraz rzut rzutką rękawową.

W tym roku, pierwsze miejsce zajęła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Jachowej. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 z Komedy Miejskiej PSP w Kielcach, na trzecim drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowali. Kolejne miejsca zajęły drużyny JRG numer 2 z Kielc, OSP Daleszyce, JRG numer 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród drużyny kobiecych najwyżej uplasowała się drużyna Regionalne WOPR z Zamościa.

Dla najlepszych drużyn oraz najstarszego zawodnika reprezentującego drużynę OSP w Krzcinie i najmłodszego zawodnika z OSP Ruszcza organizatorzy ufundowali sprzęt ratowniczy, dyplomy i puchary.

Mistrzostwa organizowane są przez Wojewodę Świętokrzyskiego przy współudziale Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach we współpracy z Zarządem Wojewódzkim Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Zarządem Stowarzyszenia Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Świętokrzyskim Oddziałem  Polskiego Czerwonego Krzyża.